top of page

Krav Maga, czyli walka w bliskim dystansie, to izraelski system militarnej walki wręcz oraz samoobrony dla osób cywilnych, opracowany i używany przez Siły Zbrojne Izraela (IDF), policję, straż graniczną i inne służby paramilitarne – w tym również jednostki specjalne takie jak FBI, SWAT, DEA, Coast Guard i in. Twórcą KRAV MAGA jest Imi Lichtenfeld.

Trening Krav Maga bazuje na wzmacnianiu podstawowych odruchów człowieka tak, aby w obliczu zagrożenia, zapewniły one skuteczną obronę każdej nawet niedoświadczonej i zaskoczonej osobie. Zajęcia są prowadzone na podstawie realistycznych scenariuszy. Wiek, płeć, doświadczenie czy kondycja nie mają tutaj znaczenia, każdy może zacząć trenować.

logo UKMWO.jpeg

Krav Maga jako system walki wręcz i samoobrony trafiła do Polski w 1995 roku. Sprowadził ją do Polski i założył Instytut Krav Maga – Tomasz Adamczyk (ponad 45 lat treningów różnych systemów walki, w tym 35 lat stażu instruktorskiego), Międzynarodowy Instruktor Krav Maga z cywilnymi i wojskowymi uprawnieniami izraelskimi – tzw. status instruktora instruktorów, organizując w Łodzi ogólnopolski warsztat dla przedstawicieli wojska, policji, służb ochrony i innych formacji. W seminarium wzięło udział ok. 100 osób. Prowadził je Richard Douieb z Francji.

Od tego momentu Tomasz Adamczyk rozpoczął szkolenia przeznaczone początkowo tylko dla jednostek antyterrorystycznych i specjalnych w całej Polsce. Był to 1. Pułk Specjalny Komandosów z Lublińca oraz jednostka „Formoza” – komandosi Marynarki Wojennej. Szkolenia instruktorskie prowadzone przez Tomasza Adamczyka zaowocowały przyjęciem Krav Maga jako podstawowego systemu walki wręcz w tych jednostkach, a także rozpoczęły kształtowanie zalążka późniejszej Grupy Kadrowej Instytutu.

Pierwszy kurs instruktorski Krav Maga w Polsce poprowadzony został przez Tomasza Adamczyka w 1998 roku. W półrocznym cyklu weekendowych seminariów, zakończonych 2.dniowym egzaminem (dokumentowanym na video), uczestniczyło kilkanaście osób z całej Polski. Standardy ustalone były bardzo wysoko.

Rozpoczęcie współpracy z najwyższym instruktorem Krav Maga – EYALEM YANILOV (Izrael) otworzyło nowy etap rozwoju systemu w Polsce.

W 1999 roku odbył się pierwszy kurs w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Dzięki zaangażowaniu komandora Edmunda Sarny oraz Jarosława Damołążka zaowocowało to również i w tym ośrodku oficjalnym wprowadzeniem Krav Maga do szkolenia marynarzy.

W 2000 roku rozpoczęło się szersze nauczanie samoobrony Krav Maga w sekcjach cywilnych w całej Polsce i dziś instruktorzy Grupy Kadrowej Instytutu prowadzą zajęcia w ponad 70. miastach Polski.

Grupa Kadrowa Instytutu to dziś potężny, kilkudziesięcioosobowy, profesjonalny zespół instruktorów, asystentów i pomocników instruktora – szkolących się na specjalnych seminariach, stażach, obozach i kursach – prowadzonych przez krajowego szefa wyszkolenia Tomasza Adamczyka oraz instruktorów z Izraela.

 

Tomasz Adamczyk, był ponad 15 lat członkiem elitarnego, kilkuosobowego zespołu światowych top ekspertów Krav Maga GLOBAL INSTRUCTORS TEAM szkolącym kadry jednostek specjalnych i antyterrorystycznych na całym świecie. W grudniu 2012, Master Tomasz Adamczyk wraz z grupą instruktorów Krav Maga z całego świata, założył nową organizację UNITED KRAV MAGA WORLD ORGANISATION.

bottom of page